Miért fontos a konzerválási eljárás, a restaurálás során?

A konzerválás egy olyan eljárás, amelynek kiemelt jelentősége van a műemlékvédelemben. A restaurálási eljárás nélkülözhetetlen részét képezi, hiszen a konzerválás által lehetséges megelőzni egy műtárgy anyagának romlását, illetve az idő okozta károsodási folyamatokat is lassítani lehet a segítségével.

Restaurálás során az első, alapvetően fontos szakasz a konzerválás, mellyel a műtárgyak eredeti anyagát lehet megerősíteni, vagy akár helyre is lehet azt állítani a segítségével, amennyiben ez szükséges.

Az eredeti anyag megerősítését például átitatással lehet elvégezni. A műtárgyak konzerválását általában mindig megelőzi egy képvizsgálati eljárás is, amely segítségével fel lehet mérni azt, hogy az adott tárgyat milyen anyagból készítették el, illetve azt is képes megmutatni, hogy mekkora és milyen károsodások érték a műtárgyat.

Mindezek mellett pedig azt is meg lehet határozni a képvizsgálati módszerek segítségével, hogy milyen konzerválási eljárás alkalmazására van szükség. Minden olyan tevékenység, amely a műtárgyak károsodásainak helyreállítására, illetve a károsodást kiváltó okok megszüntetésére irányul, az állagmegóvás célját szolgálja.

Állagmegóvás célját szolgálja például az, ha egy műtárgyat megóvnak a környezeti ártalmak ellen, valamint az is, ha a műtárgyak felületi károsodásait megszüntetik, például eltüntetik a felületekről a felhólyagzás nyomait. Felhólyagzás általában festmények felületén jön létre, amikor a festékréteg és az alapozás elválik a festőalaptól.

Ahhoz, hogy ezeket a felhólyagzásokat el lehessen nyomtalanul tüntetni a restaurálás során, mindenképpen valamilyen konzerválási eljárás alkalmazására van szükség. Ez lehet ragasztóanyaggal történő konzerválás, illetve történhet vasalással is a hibák kijavítása.

Miért fontos a konzerválási eljárás, a restaurálás során?
Értékelés