Antik bútor – a százéves bútor

Antik bútor restaurátor

Fehér László, restaurátor,  mobil: +36-30-941-86-39

Az antik jelentése régi, ódon tárgyak jelölése, latin eredetű szó. Az Egyesült Államokban a legalább 150, 180 éves bútorokat tekintik antik bútornak. Európában már a legalább száz éves bútort is annak mondják.

Napjainkban nagy divatja van az antikbútornak. Sokszor annak mondjuk az antik hatású, de újonnan készült bútorokat is. A stílus ugyanaz, csupán az idő nincs meg hozzá. Az utóbbi időben egyre inkább elterjedt a főként Hollandiából hozott antik bútor értékesítése.

Ha bemegyünk egy ilyen termékeket áruló boltba, rögtön szembetűnnek a tipikus stílusjegyek. Nehéz, nagy, tömör. Mindezért azonban valószínűleg nem annyi árat fizetünk, mint egy eredeti antik bútorért. Kinek-kinek pénztárcája szabja meg lehetőségeit. Az igazi antik bútor klasszisokkal drágább, ezért megvásárlása esetén sem árt kikérni szakértő véleményét, ha nem vagyunk otthon a fogalmakban. Nehogy utólag érezzük azt, hogy mégsem ez az, amire vágytunk.

Az antik bútor természetesen eredeti fából készült bútor. Gyakran díszes, tömör elemekből épül fel. Lábai általában hajlítottak, amiket nehéz megmozdítani, súlyosak, ezzel is sugározzák az állandóságot. Sok stílusjegyet is hordozhatnak magukon, lehet szecessziós, beidermeier, copf, koloniál, empire, barokk stílusú.

Műasztalosnak vallották magukat készítői, akik kézzel készítették őket. Az intarziák, berakások jellemzőek. Nagyon szép darabokat látni különböző kiállításokon, többnyire kastélyok termeiben találkozhatunk velük. Az antik bútor fája kizárólag értékes fa volt, jellemzően mahagóni, tölgy, dió, de készült még körtefából is antik bútor. Ezek az értékes régiségek mára többnyire régiségkereskedésekben találhatók. Ezeknek a listáját az interneten bármikor felelhetjük.

Ha egy valódi antibutort szeretnénk venni, valószínűleg ki kell nyitni a pénztárcánkat, mert nem olcsó mulatság beszerezni egy ilyen értékes darabot. Ha rászánjuk magunkat a megvásárlására gondolnunk kell a felújítás lehetőségére is, mert mint minden bútoron, ezeken is fog az idő. Találjunk egy szakembert, aki a segítségünkre lesz a restaurálásban. Nem egyszerű egy antik bútort felújítani. Megfelelő eszközök, anyagok, szaktudás kell hozzá. Ezért is nem érdemes házilag nekiállni egy ilyen jellegű renoválásnak.

Megkereséseit várom köszönettel emailban és telefonon egyaránt.

Kérem, hogy mobil telefonon, szükség esetén SMS-ben hagyjon üzenetet, amennyiben nem lennék elérhető. Amint tudom, vissza hívom!

Fehér László, mobil: +36-30-941-86-39

Antik bútor – a százéves bútor
Értékelés