A régi bútorok karbantartása és felújítása házilag

Antik bútor restaurátor, régi bútorok szakértője

Fehér László, restaurátor,  mobil: +36-30-941-86-39

Bútoraink ápolásának és védelmének elsődleges biztonsági pontja maga a klíma, ahol a felújítandó bútort elhelyezték. Az antik bútorokat nagyon kell óvni a napsütéstől, az erős megvilágítástól, a meleg, és különösen magas páratartalmú levegőtől, tehát a tárgyak gondozásának alappillére az, hogy megfelelő körülményeket kell nekik biztosítani.

Különös figyelemmel kell lenni az antik bútorok esetében arra, hogy ne tároljuk a bútorzatot olyan helyen, ahol folyamatos és erős napsugárzásnak lehet kitéve. Ez leginkább a textil és politúrozott felületekre vonatkozik! A politúr bevonatú felületek mattulnak, színüket elvesztik, sőt akár be is repedezhetnek, míg a textilek is napszívottak, fakók lesznek a nap sugaraitól.

A bútorok igen érzékenyek a hőmérséklet ingadozására. Sem a túl meleget, sem a túl hideget nem szeretik, a folyamatos hőingadozás pedig igen meggyorsítja az anyagok öregedését, korrodálódását.

A bútorok elhelyezésénél célszerű figyelembe venni azt, hogy milyen más tárgyak veszik körül. Ne tegyük lámpa, kályha, hősugárzó vagy egyéb meleget adó berendezés környékére. Legideálisabb, ha 16-21 Celsius fok között tartjuk minden esetben a garnitúrát.

Célszerű, ha használunk páratartalom mérőt, mert a bútorok számára a legoptimálisabb, ha a levegő relatív páratartalma 50 – 60 %, és természetesen itt is ildomos kerülni a hirtelen változásokat. Amennyiben az adott helyiségben központi fűtés van, javasolt beszerezni egy párásító berendezést, hiszen a fűtés használatával fordított arányosságban változik a páratartalom. Minél melegebb lesz, annál alacsonyabb a páratartalom.

Fontos tudni azt, hogyha a régi bútorok felületén kisebb karcolás keletkezik, akkor bizonyos házi praktikákkal tompíthatjuk a sérülés mértékét.

Azt az általános szabályt pedig jó, ha megjegyezzük, hogy mindig az erezet szálirányában tegyük a javítást.

Ecetes olajjal itatott parafával bedörzsölt bútor felületről eltűnnek az apróbb sérülések. Ezt javasolt többször elvégezni, míg a kellő hatást el nem érjük.

Természetesen figyelembe kell venni a károsodás mértékét, mert ha jelentősnek ítéljük meg, akkor célszerű inkább szakemberhez fordulni, mint hogy esetlegesen nagyobb kárt idézzünk elő.

Megkereséseit várom köszönettel emailban és telefonon egyaránt.

Kérem, hogy mobil telefonon, szükség esetén SMS-ben hagyjon üzenetet, amennyiben nem lennék elérhető. Amint tudom, vissza hívom!

Fehér László, mobil: +36-30-941-86-39

Értékelés