A politúrozott bútor felújítása igazi remekművet hoz létre

Antik bútor restaurátor

Fehér László, restaurátor,  mobil: +36-30-941-86-39

Nincs az a lakkozás, festés, amely versenyezni tudna a politúrozott bútor szépségével. A politúrozás lényege az, hogy borszeszben feloldott sellakkal kenik be a fa felületét, mégpedig több, igen vékony rétegben.

A sellak kitűnően oldódik borszeszben, csak kissé lassan. 10-45 százalékos oldattal szokás dolgozni, a közönséges bútorpolitúrhoz 15-20 százalékos oldat való. 40—50 százalékos oldatot csak akkor használunk, ha a gyenge minőségű bútor hibás részelt akarjuk eltüntetni.

Egyébként közönséges denaturált szeszt is használhatunk oldónak, ha nem túlságosan piszkos színű. Az oldás úgy történik, hogy bedugaszolt üvegbe tesszük a sellakot, néhány napig állni hagyjuk a szeszben, közben sokszor felrázzuk, és ha egészen feloldódott, megszűrjük, nehogy homok, vagy szálkadarabok maradjanak benne.

A politúrhoz a fa gyalult felületét finomított, mesterséges habkővel és eredetileg durva, de teljesen elkoptatott üvegpapírral simára csiszoljuk. Először szálirányra ferdén csiszolva leszedjük kiálló szálkákat, azután, most már szálirányban csiszoljuk végig a felületet. A csiszolót nem szabad erősen nyomni.

A politúrozáshoz a fényezendő tárgyat valamiképpen le kell fogni, majd politúrlabdát készítünk. Ez egy vattacsomó, amit finom vászonrongyba, vagy régi pamutharisnyába csomagolunk. A sellakoldatot a vattára öntjük, azután rátesszük a burkolatot.

A politúr felkenése előtt azonban ki kell tölteni a fa legapróbb lyukacskáit is. Erre csináljunk egy külön labdát, amibe kevés lakkot és hígított tiszta borszeszt öntünk. Azután a fa felületét hagyományos sószóróból habkőporral szórjuk be, majd a spirituszos labdával apránként, nyolcasokat írunk le.

A végén a felületnek valóban tükörsimának kell lennie. Ujjunkkal, simítsuk végig, hogy elértük-e a kívánt eredményt.

A politúrozás friss labdával történik. A sellakos üveget felrázzuk, a labdát teleitatjuk, és elkezdjük a műveletet. A labdát egyre erőteljesebben nyomjuk a felületre, hogy fokozatosan folyjék ki belőle az anyag, és, hogy a fa legkisebb részébe is eljusson. Mivel gyorsan szárad, sietni kell, de egy dörzsölés nem elég. Lucskosan sem szabad használni, mert akkor ragad. A politúrozott bútor szépségét nem adják ingyen.

Az első bekenés után egy csipetnyi vazelin olajat kenjünk szét a politúrlabdával a fa felületén. A dörzsölést többször meg kell ismételni, egyszer szálirányban, egyszer nyolcasokkal, úgy, hogy mindenütt egyenletesen dörzsöljük be a lakkot. A kész fényezést tegyük el másnapra, akkor majd kiderül, foltos lett-e a fényezés.

Ha ügyesek voltunk, máris büszkélkedhetünk a politúrozott, újjá született bútorunkkal.

Megkereséseit várom köszönettel emailban és telefonon egyaránt.

Kérem, hogy mobil telefonon, szükség esetén SMS-ben hagyjon üzenetet, amennyiben nem lennék elérhető. Amint tudom, vissza hívom!

Fehér László, mobil: +36-30-941-86-39

Értékelés