Restaurátor Tatabánya

Restaurátor Tatabánya

Tatabánya bolhapiacai is teli vannak antik régiségekkel, csak jól körül kell nézni. Ezek a régiségek általában megviselt, leromlott állapotban vannak, ám értékük és szépségük visszaállítható egy restaurátor munkájának köszönhetően. A restaurátor képes szakszerűen megjavítani a rongált holmit úgy, hogy az korhű maradjon.

Most pedig néhány szó Tatabányáról

Tatabánya megyei jogú város, Komárom-Esztergom megye székhelye.

Tatabánya területe már az ősidők óta lakott. Számos lelet bizonyítja, hogy területén a kőkorszak óta folyamatosan élnek emberek. Az ide érkező első magyar honfoglalók már számos, különböző etnikumú törzset találtak a területen.

A középkor során számos természeti csapás érte a területet, majd a 16. században elfoglalták a területet a törökök. A reformáció hatására a helyi lakosok reformátusokká váltak, és felépítették saját templomaikat. A török hódítás után a terület az Esterházy-család birtokába került, akik számos német és szlovák katolikust telepítettek be, minek következtében a lakosság római katolikus lett. Fontos szén lelőhely, ezt már az 1700-as évek közepén felismerték. 1891-ben megalakult a Magyar Általános Kőszénbánya Társulat. Fejleszteni kezdték a helyi bányászatot és fémipart, teljesen átalakult az eddig mezőgazdaságból élő város élete, mai jelentősége ekkor kezdett kialakulni.

Tatabánya oktatási szempontból sokáig elmaradt az átlagtól, a bányászat miatt nem volt igény felsőoktatási intézményekre, ezért csak 1992-ben alapították az Edutus Főiskolát.

Történelmi emlékek szempontjából nem kiemelten fontos város, Tatabánya kultúr- és ipartörténeti látnivalóit, köztük a bányászati bemutatókat és skanzent lehet említeni. A restaurálás Tatabánya esetében kimerül apróbb munkálatokban, turisztikai szempontból nem jelentős, ám Magyarország egyik kiemelkedően fontos emlékműve található itt, a turulmadár. A Turul a magyar hagyományok emblematikus madara, fontos jelkép, máig sem eldöntött, hogy mely madárfajt jelöli. A tatabányai Turul madár a város mellett a Kő-hegy tetején található,

Európa legnagyobb madarat ábrázoló szobra, szárnyainak fesztávolsága majdnem 15 méter. A millennium alkalmából helyi kezdeményezésre felállított turulszobor Donáth Gyula alkotása. 1992-ben restaurálták és újra felavatták. A Turul a minden évben megrendezett, neves Gerecse 50 teljesítménytúra egyik állomása, pontosabban az utolsó előtti.