
Restaurátor Szolnok
Szolnok városában is számos antik régiséget lehet találni. Az aukciók, a bolhapiacok, sőt a kisebb antikváriumok is tartogatnak időnként igazi csodákat. Ezek azonban sokszor igen rossz állapotban vannak, restaurátor szakszerű munkája kell ahhoz, hogy korhű maradjon a holmi, ugyanakkor ne tűnjön elhasználtnak. A restaurátor tudja, hogyan őrizze meg a régiségek eredetiségét, értékét.
Néhány szó Szolnok városáról
Szolnok megyei jogú város, a Tisza egyik legfontosabb átkelőhelye, Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelye.
Területe már a paleolitikumban lakott volt, a neolitikumból számos lelet maradt fenn, melyek esetében a restaurálás Szolnok városában zajlott, a leleteket a helyi múzeumban lehet megtekinteni. A Damjanich János Múzeumban egy, a mezozoikumból származó, házbelsőt rekonstruáltak. Szolnok közelében számos szkíta kori leletet találta, edénytöredéket, bögrét, melyeket szintén restauráltak és kiállítottak. A népvándorlás korában gepidák, avarok, hunok váltották egymást.
A várost 1075-ben említik először I. Géza garamszentbenedeki alapítólevelében. Az Árpád-ház uralkodása alatt mezőváros volt, Szolnok vármegye központja. A tatárjárás alatt elnéptelenedett, IV. Béla népesítette be újra. Szent István korában vallási központtá vált, tíz település által épített templomi székhely lett. Szolnok a királyi vármegye felbomlásáig királyi birtok volt.
A szolnoki vár nagy jelentőséggel bírt a végvárrendszerben. A város a török hódoltság ideje alatt hatalmas károkat szenvedet. Később, a felszabadított Szolnok várát stratégiai fontossága miatt kijavították. A restaurálás Szolnok városának nem esztétikai, hanem gyakorlati fontosságú volt. Deák Ferenc felgyújtatta, hogy az ellenség képtelen legyen hasznát venni. A Rákóczi szabadságharcot követően teljesen lerombolták, maradványait széthordták. A későbbi restaurálás lehetetlennek bizonyult.
Szolnok egyik fontos látványossága a Református templom, mely neogótikus stílusban épült, ötszög alakú alapja erődszer, építését 1893-ban kezdték, külső megjelenése monumentális, téglaszínű külseje egységessé teszi.
A város az évszázadok során számos alkalommal pusztult el, így a mai város nem hasonlít a történelmi Szolnokhoz, történelmi emlékei közül alig maradt meg néhány, mely restaurálása nem volt lehetséges teljes mértékben. Újjáépítésekor nem vették alapul az eredeti épületek stílusát, ezért a városban nagyrészt újabb építésű, modernebb épületeket látni.