
Restaurátor Sopron
Sopron városában az aukciókon vagy a bolhapiacokon számos, restaurálásra szoruló, ám értékes és szép holmit találni. Egy antik régiség csodás dísze lehet lakásunknak vagy éppen irodánknak, ezért érdemes a restaurátor segítségét kérni. A restaurátor tudja, hogyan őrizze meg a tárgy eredetiségét stílusát, miközben visszaadja újszerű állapotát.
Mit is kell tudni Sopronról?
Sopron megyei jogú város Győr-Moson-Sopron megyében, a soproni borvidék központja, a Soproni-járás székhelye, a leghűségesebb város elnevezést nyerte el.
A terület az őskor óta lakott vidék volt, a romaiak egy Scarbantia nevű városa állt a helyén, melynek Fóruma a mai főtérrel megegyező helyen volt. Ez a város a népvándorlás korában romokban hevert, helyén az új település a honfoglalás után épült. A régi romok esetében a restaurálás Sopron számára nem kivitelezhető, olyannyira lerombolták még az i.u. 4. században épült erős városfalakat is. Ezekre építették 1092-ben az új határvár földdel erősített faszerkezetű sáncát. A faszerkezet később teljesen megsemmisült egy tűzvészben, restaurálni ezt sem lehetett. A sáncot az újkori építkezésekkor a belváros több pontján sikerült feltárni, többek között az Eszterházy-palota falát védő vasbeton fal építésének helyén is.
A 9-11. század környékén a római kori városfalat kiegészítették, megerősítették és ekkor épült fel a vár is. Nevét is ebben az időben kapta Suprunk nevű ispánjáról. 1153-ban már fontos városként tesznek róla említést.
1529-ben a törökök feldúlták, de nem sikerült elfoglalniuk. Ezután sokan menekültek a törökök elől ide, több évben tartottak országgyűlést itt ezekben az időkben. 1605-ben Bocskai hada dúlta fel, melynek hatására a következő évtizedekben a várost megerősítették, bástyák és erős városfal épült. 1655-ben pestisjárványban a lakosság fele elpusztult, 1676-ban teljesen leégett. A régi, középkori épületek restaurálása Sopron városának nagy bánatára nem volt lehetséges, ezért helyükre új, barokk stílusú épületeket emeltek. Ekkor született meg a ma is látható belváros. A Tűztorony szerencsére megmenekült, de restaurálni kellett. Sopron II. József idején lett a vármegye székhelye.
A trianoni szerződés után 1921-ben vitatott népszavazás döntötte el, hogy Sopron melyik országhoz tartozzon. A város Magyarország mellett döntött, ezért illetik “A leghűségesebb város”(Civitas fidelissima) elnevezéssel. Ennek 1922-ben emléktörvény állít emléket. A döntés napja, december 14, Sopron ünnepe.