Restaurátor Nyíregyháza

Restaurátor Nyíregyháza

Nyíregyháza városában is rengeteg szép antik holmit lehet találni. A bolhapiacok vagy egyszerűbb régiségárusok, sőt antikváriumok kínálatában is előfordulhatnak kincsek, melyeknél fontos, hogy értékmegőrzésük érdekében restaurátor szakember javítsa ki hibáikat.

Nyíregyházáról néhány információ

Nyíregyháza az ország hetedik legnagyobb városa, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye székhelye. Az Észak-Alföld második legjelentősebb településének számít. Kulturális, gazdasági és turisztikai központ, állatparkja Európa szerte ismert és elismert.

Nyíregyháza vidéke már a honfoglalás idején lakott terület volt, 1209-ben említik először, Nyír néven, 1236-ban már templommal rendelkezett, nevének második fele innen eredeztethető. A templom katolikus szertartású volt, majd a 15. századtól reformátusok kezdték el használni. A restaurálás Nyíregyháza katolikus híveinek legnagyobb bánatára egyszer sem történt meg és 1873-ban a reformátusok lebontották az épületet, hogy teljesen újat építsenek a helyére.

A katolikusok számára 1815-ben barokk templom épült, melyet az idők során bővítettek, restauráltak és ma is látható. Ebben az időben a katolikus lakosság száma folyamatosan növekedett, ezért a barokk templom alapkőletétele után egy évszázaddal a katolikus hívek nagyobb, méltóbb templomot szerettek volna. Az építkezések finanszírozására gyűjtést szerveztek. Samassa József egri érsek aranymiséjét nyíregyházán tartotta, ennek alkalmából ígéretet tett, hogy monumentális templomot építtet a városban. A megépült templom átadását maga az adományozó érsek végezte 1904. augusztus 20-án. Folyamatos karbantartásának köszönhetően nagyobb restaurálás még nem történt a templomon.

Nyíregyháza története meglehetősen mozgalmas. A 15. század közepén körülbelül négyszázan lakták, a török megszállás idején lakosainak nagy hányada elhagyta a várost, helyükre 1600-as évek elején hajdúkat telepítettek. 1605-ben Bocskai István elfoglalta, halála után 1620-ig Erdélyhez csatolták. 1753-ban a lakosság száma rohamos növekedésnek indult, ez annak köszönhető, hogy a település tulajdonosa gróf Károlyi Ferenc a betelepülőknek kedvezményeket ígért.  A bevándorlók nagy része a Felvidékről és Békés vármegyéből érkező szlovák evangélista volt. Ők alapították a mai Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium elődjét. 1786-ban, mikor mezővárosi rangra emelték, már 7500 lakosa volt.