Restaurátor Nagykanizsa

Restaurátor Nagykanizsa

Nagykanizsa városában is számos értékes antik tárgyra lehet bukkanni. Az aukciókon vagy bolhapiacon talált régiségek állapota legtöbbször siralmas, de gyönyörűen vissza tudja állítani eredeti kinézetüket egy restaurátor. A restaurátor szakszerűen kijavítja az antik dolgok hibáit, törődik értékmegóvásukkal, így értékük, szépségük növekszik.

Néhány szó Nagykanizsáról

Nagykanizsa megyei jogú városa Dunántúlon, Zala megyében, Nagykanizsa járás központja, fontos régészeti lelőhely.

A területről a legrégebbi leletek az újkőkorszakból maradtak. A leletek alapján a bronzkorban is virágzó település volt itt, de a korai vaskorból alig maradt valami. A kelták és rómaiak harcát követően az i.e. 1. században a Dunántúl is a Római Birodalom része lett, a népvándorlás korában keleti-gótok, később avarok foglalták el. A magyarok a 9. század végén jelentek meg.

Kanizsa valószínűleg a tatárjárás előtt is magyar település volt, első írásos említése 1245-ből való. A később európai szinten híressé váló vár alapjai már a 14. században léteztek, e körül fejlődött Kanizsa lassan mezővárossá. Mezővárosként először 1409-ben említik. A vár több újjáépítésen ment keresztül, a restaurálás Kanizsa szempontjából nem esztétikai, inkább gyakorlati hasznot jelentett sok esetben. A környék több plébániával rendelkezett, de Nagykanizsa csak 1423-ban kapott engedélyt V. Márton pápától, hogy ferences kolostort alapítson.

1532-ben a törökök Bécs ellen vonulva szétdúlták a várost, az ország három részre szakadást követően a török fosztogatások állandósultak, emiatt a várat megerősítették. Kő nem állt rendelkezésre, maradt a fa és a föld. 1568-ban királyvár lett, ám 1600-ban elfoglalták a törökök, akik sokkal hatékonyabban erősítették meg a várat, amit 90 évig megtartottak. Felszabadítása után a várfalakat lebontották, így nyílt várossá vált. A restaurálás kicsit váratott magára.

A kiegyezést követően gyors és fejlődésnek indult a város, a fejlesztések, a restaurálások, újjáépítések gyors ütemben készültek, de a két világháború között ez a fejlődés megtorpant. A II. Világháború nagymértékű emberáldozati miatt Kanizsa a pusztulás szélére került.

2010-ben elkezdődött egy újjáépítést, bővítést, fejlesztést, restaurálást magába foglaló tevékenység, a Városrehabilitációs Program, melynek keretein belül a belváros teljesen megújult, a közterek átalakultak, és Kanizsa egy haladó, modern város képét öltötte magára.