Restaurátor Érd

Restaurátor Érd

Érd városa is sok szép antik holmit, régiséget tartogat az érdeklődők számára. A bolhapiacok vagy régiségboltok kínálatában sokszor előfordul megrongált, rossz állapotú tárgy. Egy restaurátor minden hibát ki tud javítani és közben a holmi nem veszít korhűségéből, értékéből. Mindenképpen restaurátor munkája szükséges az antik holmi helyreállításához, de nagyon megéri, hiszen lakásunk fontos dísze lehet.

Néhány szó Érdről

Érd megyei jogú város Pest megyében, Budapest agglomerációs körzetébe tartozik, az Érdi-járás székhelye, 1978-óta város.

Az emberi élet nyomai már a legrégebbi időktől megtalálhatók területén. Közvetlen közelében a Fundoklia-völgyben a Budapesti Történeti Múzeum emberei 1964-65-ben ásatásokat végeztek, melynek során a neandrevölgyi ember vadásztelepét tárták fel. Körülbelül harminc féle állat maradványait és pattintott kőeszközöket találtak. A leletek egy részét Érdre szállították, a restaurálás Érd helyett a múzeum munkája lett, a leletek nagy része a Magyar Földrajzi Múzeum Érddel foglalkozó kiállítótermébe került.

Az Óváros fölötti Sánc hegyen bronzkori földvár nyomai találhatók, mely az 1600-as években épülhetett, helyén a rómaiak később őrtornyot emeltek. Kicsit távolabb hun-halmoknak nevezett halomsírmezőt találtak, melynek feltárása a magyar történelem számára kiemelten fontos.

A honfoglalást követően több falu alakult Érd mai közigazgatási határán belül, mely a török hódoltság ideje alatt nagyrészt megsemmisült. A régészeti leleteket nem lehetett használhatóan restaurálni. Az elpusztult falvak helyén később majorságok létesültek. A város első okleveles említése 1243-ból származik, ennek 750. évfodulójára 1993-ban12 haragból álló, 45 dallamot megszólaltató harangjátékot adtak át.

Országos hírnevűvé Érd és kastélya 1526-ban, a mohácsi csata évében vált, mikor II. Lajos magyar király a közelgő török hadak elé vonulva kicsi, körülbelül 3 ezer fős seregével először Érden táborozott le.

Buda védelmére, több településhez hasonlóan, itt is kisebb palánkvárat építettek a 16. században. Ez többször megsérült, elpusztult és számtalanszor restaurálták vagy újjáépítették, a 17. században kibővítették.

Fontos látványossága a Szent Mihály-templom, mely 1723-ban, 15. századi romokon épült újjá, néhány régi rész restaurálásával. 1774-ben Illésházy János adományaiból órapárkányos torony épült hozzá, melynek díszítésére ion oszlopfejű pilaszterek szolgálnak. A templom régi berendezési tárgyi közül a restaurált barokk mellékoltárok, kőből faragott keresztelő medence maradt meg.