
Restaurátor Dunaújváros
Dunaújváros is tartogat számos csodás antik régiséget. A számos aukció és a bolhapiacok kínálatában olyan csodákra lehet bukkanni, ami előkelő díszek lehetnek belső terek esetében. Ezek állapota sokszor siralmas, de egy restaurátor szakember csodásan helyre tudja állítani őket. A restaurátor nem csak javít, de megőrzi közben a holmi eredeti stílusát és korát, ami értékének szempontjából a legfontosabb.
Néhány szó magáról a városról
Dunaújváros megyei jogú város Fejér megye délkeleti részén, a Dunaújvárosi járás székhelye.
A terület az őskorban már lakott volt, a római korban fontos limest védő város állt a helyén Intercisa néven. Ebből a korszakból gazdag leletanyag maradt fenn, mely esetében a feltárás és restaurálás Dunaújváros számára történelmileg kiemelten fontos. A honfoglaló magyarok a 10. században telepedtek meg a környéken. Későbbi ásatások során feltárták Dunaújváros elődjének is tekinthető Pentelét, mely település már az Árpád-korban is létező és máig fennálló hely volt.
1540-től 1688-ig török uralom alatt állt, lakossága a tizenöt éves háború alatt teljesen kipusztult. A törökök palánkvárat építettek a falu közepét jelentő Rácdombon. A törököktől való megszabadulása után a magyar lakosságot rácok pótolták. Később német megszállás alá került és újból elnéptelenedett. A Rákóczi-szabadságharc után magyar telepeseket költöztetek be.
A település a második világháború alatt bombakárokat szenvedett. Ezt követően nem végeztek komoly restaurálási, helyreállítási munkálatokat, inkább más városképet hoztak létre. A Magyar Dolgozók Pártjának Központi Vezetősége a hazai szocialista nehézipar megteremtésének céljából 1949 végén hozott döntést egy új, hatalmas vaskohászati kombinát és a hozzá kapcsolódó lakótelep felépítéséről. Ekkoriban Sztálinvárosnak hívták az ez előtt Dunapentele, ezután Dunaújváros néven ismert települést.
Történelmileg fontos épületek terén nem jeleskedik, de akad néhány igen szép temploma, mint például a szerb ortodox Ráctemplom, mely 1696-os megépítése óta többször adott munkát restaurátoroknak. Az épület barokk stílusú, csodálatos ikonosztázzal. Az Óvárosi római katolikus templom szintén egy többször restaurált épület. 1864-ben épült, neoromán stílusú, jellegzetes háromhajós épület egy 27 méter magas, háromharangos toronnyal. Ezeken kívül említésre méltó a két újabb, 20. századi templom, a Református templom és Krisztus Király főtemplom és plébánia.