Restaurátor Debrecen

Restaurátor Debrecen

Debrecen városában is számos aukción vagy bolhapiacon lehet antik régiségeket találni, melyek általában restaurálás után gyönyörű díszei belső tereknek vagy nagyságrendekkel nagyobb értékkel bírnak, mint a restaurálás előtt. Egy antik bútor stílusosabbá varázsolja például a nappalit. A restaurátor munkája megkerülhetetlen, hiszen ő képes visszaadni az eredeti állapotot úgy, hogy a bútor vagy más régiség még mindig antiknak számítson.

Nézzük, mit lehet tudni a városról!

Debrecen Magyarország második legnagyobb és legnépesebb és a Tiszántúl legjelentősebb városa. Kulturális, idegenforgalmi, közlekedési központ.

Első említése a 13. századi írásokban található. 1361-ben mezőváros, 1693-ban szabad királyi város rangot kapott. Európa szerte ismert helynek számított, vásárait és református iskoláját az egész kontinensen ismerték. A restaurálás Debrecen esetében szinte a kezdetektől folyamatos munka volt, számtalanszor esett tűzvész áldozatául, a második világháború szörnyen megviselte a város látképét is.

Debrecen a magyar történelem fontos helyszíne. 1849 januárjában a forradalmi kormány Pest-Budáról ide menekült, majd néhány hónap múlva Kossuth Lajos a Debreceni Református kollégium oratóriumában mondta ki a Habsburg –ház trónfosztását és Magyarország függetlenségét.

A második világháború alatt Debrecen veszteségei szinte felmérhetetlenek voltak. Az 1944 augusztusi bombatámadások az épületek felét elpusztította a restaurálás szóba sem jöhetett, további 20%-uk jelentősen megrongálódott.  Még ebben az évben megkezdték az újjáépítés, de az új rendszer a polgárok akarata ellenére nem tette lehetővé a háború előtti állapotok teljes visszaállítását. Rengeteg építész, restaurátor és kétkezi munkás vett részt a helyreállításban.

A Szent-Anna székesegyházat 1746-ban szentelték fel, Szűz Mária édesanyjának, Szent Annának tiszteletére. Eredetileg egy torony nélküli, barokk templom volt, ám 1811-ben a tűzvészben súlyosan megrongálódott, ennek következtében a restaurálás önmagában kevés lett volna, teljes felújítás következett. Povolny Ferenc építőmester Egerből költözött Debrecenbe, hogy a felújítási munkálatok mellett tornyokat építsen a templomhoz, ekkor nyerte el mai, végleges formáját.