Az aranyozás emeli a műtárgyak fényét

Antik bútor restaurátor

Fehér László, restaurátor,  mobil: +36-30-941-86-39

Egy múzeumi látogatás során mindenki kedvence az aranyozott műtárgy. Ez igazán nem hétköznapi, csillogásával messziről magára vonja a látogatók figyelmét.

Egy iskolás csoportot hallgattam nemrég egy múzeumi séta során. A gyerekek azt találgatták, hogy vajon mennyi arany lehet a csilláron, képkereten, egyéb aranyozott műtárgyon? Vajon hogyan tehették rá az aranyat? Ki volt az, aki ilyesmit meg tudott csinálni?

Az arany sárga csillogó fényével mindenki tekintetét vonzza. Az Aurum, azaz az arany a periódusos rendszerben megtalálható egyik elem. Az emberiség történelme során végigvezet bennünket, folyamatosan rész kér az ember életében.

Az aranybányákról regényeket írnak, mindenki fantáziáját megmozgatja a kérdés. Régen az aranyat, mint fizetőeszközt napi szinten használták az emberek. Nemrég időkre visszanyúlva elmondható, hogy az arany az országok tartalékeszközeként szerepelt. Mára már csak a luxus értéke miatt kedveljük. Egy arany ékszer mindenki számára megfelelő ajándék. Mindennapi életünkben nem kap részt. Vagy mégis?

Bár jellemzően képkeretek, régi műtárgyak, bútorok esetén jellemző az aranyozás, nemcsak a műalkotásokban van jelen az arany. Az autók, motorok alkatrészeihez is felhasználja az ipar, motoros védősisakokban találhatjuk meg, esetleg palackok, plexilapok előállítására is használható. Tehát nem csak díszítő értékkel bír.

Az aranynak karátban mérjük a mértékét, mondjuk egy 24karátos aranygyűrű már komoly értékűnek számít. Az aranyozás az arany állaga miatt lehetséges, mert az arany puha, könnyen nyújtható fém. Aranyfüsttel vonják be a műtárgyakat, ezzel hozzák létre a csillogó csodás tárgyat. Kizárólag restaurálással foglalkozó, szakavatott személyek tudnak ilyen eljárással dolgozni. A tárgyakat elő kell készíteni, megfelelően elődolgozni, aztán mehet rá az arany.

Ilyen egyszerű lenne? Nem valószínű. Megfelelő képzettség, szakértelem, kémiai tudás szükséges az aranyozás munkájához. Tudni kell, hogy milyen eszközökkel, módszerekkel viszik fel a tárgyakra az aranyat, milyen alapanyagokból dolgoznak, hogy a megfelelő végeredményt elérjék. Hogy a műtárgyak visszanyerjék eredeti szépségüket, hibátlan ragyogással kelthesse fel újabb iskolás csoport figyelmét. Ezzel is tanítsák a gyerekeket a történelemre, érdeklődésük kiszélesítésére.

Megkereséseit várom köszönettel emailban és telefonon egyaránt.

Kérem, hogy mobil telefonon, szükség esetén SMS-ben hagyjon üzenetet, amennyiben nem lennék elérhető. Amint tudom, vissza hívom!

Fehér László, mobil: +36-30-941-86-39

Az aranyozás emeli a műtárgyak fényét
Értékelés